14. světová gymnaestráda LAUSANNE 2011  - MEET THE MAGIC

 

 

Už jste někdy potkali kouzlo? Nám se to o letošních prázdninách poštěstilo. Heslo „Meet the Magic" si zvolili organizátoři 14. světové gymnaestrády, která se konala ve dnech 10. 7. – 16. 7. 2011 ve švýcarském Lausanne a které jsme měly to potěšení se zúčastnit. Nešlo o žádné čáry máry ve stylu Davida Copperfielda, ale o setkání amatérských gymnastických nadšenců z celého světa.  

Pojem gymnaestráda není mezi naší veřejností příliš známý, proto trochu osvěty na úvod. Gymnaestráda je nesoutěžní přehlídka pódiových a hromadných skladeb, kterou jednou za čtyři roky pořádá světová gymnastická federace FIG. Že se jedná o významnou sportovní událost, dokumentují i následující čísla: přes 20 000 cvičenců z 55 zemí všech kontinentů, více než 1 800 vystoupení, 4 000 dobrovolníků denně. V duchu filosofie „sportu pro všechny“ zde lidé bez ohledu na věk, pohlaví a výkonnost mají možnost prezentovat svůj talent a nadšení pro sport. K vidění jsou špičkové gymnastické výkony i radost z pohybu při vystoupeních starší generace.

Českou republiku reprezentovali cvičenci České gymnastické federace, České asociace sportu pro všechny, České asociace univerzitního sportu a České obce sokolské. Celkový počet účastníků výpravy ČR byl 902 osob. Česká asociace sportu pro všechny předvedla na této sportovní slavnosti dvě skladby, pódiovou skladbu s názvem Invaze mimozemšťanů a hromadnou skladbu Prázdniny. Právě skladbu Prázdniny v   délce 15 minut na známé písně Karla Gotta cvičilo i 7 cvičenek z SK Slatina.

I když jsme měli skoro každý den zkoušku nebo vystoupení, našly jsme si volné chvíle na poznávání města a okolí Lausanne. Přinášíme Vám pár postřehů.

Lausanne leží na severním břehu Ženevského jezera a je hlavním městem kantonu Vaud. Dominantou středověkého jádra je gotická katedrála Notre Dame. V   městě sídlí Mezinárodní olympijský výbor, který mj. spravuje Muzeum olympijských her dokumentující historii olympijského hnutí od založení Pierrem de Coubertinem až po současnost. Toto muzeum opravdu stojí za to navštívit, setkáme se tu i s   našimi význačnými sportovci – Emilem a Danou Zátopkovými, Věrou Čáslavskou, Janem  Železným a dalšími.

Podél Ženevského jezera leží spousta menších letovisek, které lákají    prohlídce. Mezi ně patří i Montreux, ve světě známé mimo jiné jazzovými festivaly a městečko Vevey, které si oblíbil i Charlie Chaplin. Podél celého pobřeží jezera se táhnou i terasovité vinice, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Projížďka lodí po Ženevském jezeře nabízí všem nádherné scenérie, pohled na Alpy, malá městečka i na vinice.

Jediný volný den jsme využily na výlet vlakem směr Broc do muzea světoznámé čokoládovny Callier. Na exkurzi v   muzeu jsme také měly možnost ochutnat 20druhů čokolád, které se tu vyrábí. Dělalo nám trochu problém ochutnat všechno, ale nakonec se to povedlo. Dalším cílem našeho výletu byl jeden z   nejhezčích hradů ve Švýcarsku Gruyères a výrobna aromatického sýra stejného jména.

   Gymnaestrády jsme si odvezly spoustu krásných zážitků, měly jsme možnost vyzkoušet jiné cvičební styly, poznat další sportovní nadšence, zjistit, že obyvatelé Lausanne jsou velmi milí a vstřícní. Plnými doušky jsme si účast na   této prestižní akci užily. Už nyní se těšíme, že za 4 roky v   roce 2015 se setkáme ve Finsku v   Helsinkách, kde se bude konat další už 15. světová gymnaestráda.

 

Marie Konečná, oddíl ČASPV při SK Slatina